Na Politechnice Opolskiej zakończyła się piętnasta edycja popularnych zajęć dla dzieci. Wśród propozycji wykładów po raz pierwszy przygotowano także specjalny program dla rodziców.
– Do udziału namówił mnie tata, powiedział, że są tutaj ciekawe wykłady. Miał rację. Wykłady były bardzo interesujące, zwłaszcza te, dotyczące technicznych rzeczy. Bardzo podobał mi się wykład o drukarce 3D i o energii odnawialnej – mówi Michał Pec. – Warto było wstawać w soboty, żeby być tutaj już o godzinie 9. Bardzo podobał mi się wykład o trzęsieniach ziemi – wspomina Zosia. – Zajęcia są ciekawe i fajne. Bardzo podobał mi się wykład o drukarce 3D – dodaje Hania.
– Zapisałem się, bo chciałem dowiedzieć się czegoś więcej, poznać nowych ludzi. Dzisiaj na rozdaniu dyplomów poczułem się jak prawdziwy student – podkreśla Wiktor Kaim.
W gronie 200 uczestników Dziecięcej Politechniki Opolskiej sporo było takich osób, które biorą udział już kolejny raz jak Julia Mroz. – Każda edycja to inni wykładowcy, więc warto wziąć udział więcej niż raz. Wszystkie spotkania były ciekawe, bardzo miło spędziłam tutaj czas – relacjonuje Julia.
– Dyplom, który dzisiaj otrzymaliście, oznacza, że jesteście absolwentami Dziecięcej Politechniki Opolskiej. Mam nadzieję, że z czasem różnorodnych dyplomów będziecie mieć coraz więcej, że będziecie z pasją poznawać otaczający świat i przekonacie się jak bardzo ciekawa jest nauka i jak bardzo potrzebna jest wiedza. Chciałbym, żebyście zapamiętali, że wiedza to najlepsza inwestycja. Serdecznie gratuluję wam ukończenia Dziecięcej Politechniki Opolskiej – zwrócił się do zebranych prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Sobotnie rozdanie dyplomów zakończyło piętnastą edycję popularnych zajęć dla dzieci. – Tym razem wykłady prowadzili dziekani poszczególnych wydziałów. Wszystkie zajęcia są interaktywne, angażujące dzieci, pobudzające wyobraźnię – wylicza Małgorzata Baldysz, kierownik Dziecięcej Politechniki Opolskiej.
I tak, dzieci mogły dowiedzieć się więcej o myśleniu projektowym, trzęsieniach ziemi, odpowiedzieć na pytanie co piszczy w stawach, poznać megaprojekty, które zmieniły świat a także sprawdzić czy można za pomocą drukarki 3 D wydrukować samochód. – Mój wykład zamykał cykl spotkań. Mówiliśmy dzisiaj o odnawialnych źródłach energii, o elektromobilności, o pojazdach elektrycznych. Dzieci były bardzo zainteresowane tym zagadnieniem, zadawały dużo pytań, niektóre były dosyć trudne – relacjonuje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
– Nowością tej edycji były wykłady dla rodziców w trakcie zajęć dla dzieci. Tematyka i zakres były dostosowane do potrzeb rodziców – podkreśla dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. Dziecięcej Politechniki Opolskiej. – Jako absolwentka PO, a obecnie nauczycielka w jednej z opolskich podstawówek, wykłady w ramach DPO uważam za świetne uzupełnienie wiedzy, poszerzenie horyzontów dzieci ale i rodziców. Wykłady dla rodziców to świetnie zagospodarowany czas, możliwość wymienienia się spostrzeżeniami na tematy aktualne, które dotyczą nas wszystkich – podkreśla Katarzyna Wolna, uczestniczka wykładów dla rodziców.
Galeria zdjęć z wykładu i uroczystego zakończenia.
W trakcie piętnastu edycji w Dziecięcej Politechnice Opolskiej wzięło udział ponad siedem tysięcy słuchaczy. Ponieważ wiele z tych osób dopytywało o możliwość organizowania kolejnych wykładów dla starszej grupy wiekowej, na uczelni działa także Młodzieżowa Politechnika Opolska.