W której polskiej wsi mieszka najwięcej bocianów? W przeciwieństwie do niejednego, rodowitego Polaka, ukraińscy laureaci konkursu wiedzy o Polsce zorganizowanego dla cudzoziemców przez Studium Języków Obcych nie mieli najmniejszych problemów z odpowiedzią! Obok znajomości „bocianiej wioski”- Żywkowa, zwycięzcy wykazali się wiedzą z 10 kategorii tematycznych, w tym z literatury, obyczajów i historii naszego kraju, a w nagrodę otrzymali tablety!
Najlepszy spośród prawie 30 startujących studentów z najliczniej reprezentowanej Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu okazał się Ihor Cherkashyn, student pierwszego roku mechaniki i budowy maszyn.
– Im więcej poznaje się kultur, tym bardziej jest się człowiekiem – zauważył pięknie podczas spotkania podsumowującego konkurs u fundatora nagród prof. Krzysztofa Malika, prorektora ds. studenckich i inwestycji. Drugie i trzecie miejsce zajęli bracia – Artur i Artem Korzhenevscy. Obaj studiują na pierwszym roku: starszy, Artur wybrał informatykę, a młodszy (zaledwie szesnastoletni) Artem turystykę i rekreację.
Swoją imponującą wiedzę o Polsce ukraińscy studenci zdobyli między innymi na zajęciach z języka i realioznastwa polskiego, które prowadzą dla lektorzy SJO – dr Beata Świerczewska i dr Bogusław Kubiak – pomysłodawca i autor testu.
– Czas i wysiłek włożony w przygotowanie do udziału w nim na pewno będą procentować w przyszłości, gdyż polskie realia są dla wielu obcokrajowców jeszcze wiedzą powierzchowną, uwięzioną w przeróżne schematy i stereotypy, często całkowicie inne od tych, według których my sami siebie tak chętnie postrzegamy. – powiedział dr Kubiak – Warto więc je przełamywać i poznawać prawdziwą Polskę. Uczestnicy naszego konkursu już na pewno nie powiedzą: terra incognita Polonia. Dziękujemy im wszystkim za wielkie zaangażowanie i bardzo miłą atmosferę!
Profesor Malik, w imieniu swoim i rektora prof. Marka Tukiendorfa pogratulował laureatom i twórcom konkursu.
– Ta inicjatywa jest mi szczególnie bliska – powiedział – bo zaczynałem swoją pracę na uczelni od Studium Nauki Języka Polskiego dla Cudzoziemców, gdzie po angielsku uczyłem historii i kultury Polski. Macie szczęście – zwrócił się do laureatów – że spotkaliście nauczycieli z taką pasją!
Na zdjęciu: B. Kubiak, K. Malik, B. Świerczewska, A. Korzhenevskyi, A. Korzhenevskyi, D. Rydzak i I. Cherkashyn